מערכת היחסים של השב"כ עם עצורים

פורסם: 19/08/2010 ב-פוליטיקה
תגים: , , ,

בשבוע שעבר שוחרר למעצר בית חיים פרלמן, החשוד כי רצח פלסטינים בדקירות סכין. יוחסו לו האשמות רצח של ארבעה פלסטינאים לפני מעל לעשור ועוד נסיונות רצח נוספים. על מעצרו כמובן הוטל צו איסור פרסום, שהוסר פחות מ-24 שעות לאחר שהוחל, תודות בעיקר לאינטרנט שהפיץ את פרטי הפרשה. לאחר חקירתו חשף פרלמן פרטים על התנהלות השב"כ בפרשה, ובין היתר טען כי סוכן השב"כ המכונה "דדה" ניסה לשדל אותו לרצוח את ראאד סלאח. פרלמן הציג הקלטות משיחותיו עם דדה שמציגות את האופן שבו הוא הוא הופעל. השב"כ מאוחר יותר הכחיש את הטענות ואמר שכל מה שהתרחש רק היווה אמצעי להודאתו במקרי הרצח.

בסופו של דבר, לאחר חודש ימים במעצר בשב"כ, פרלמן שוחרר למעצר בית, כשכמעט ואין ראיות מפלילות נגדו. מאז השב"כ הספיק לזמן אותו לחקירות כבר פעמיים ששתיהן לא הובילו לשום התקדמות בהרשעתו, אבל את זה נניח בצד. בדיון בבית המשפט, טען שעבר התעללות ועינויים שנועדו להוציא ממנו הודאה שקרית. הפרט המעניין ביותר, וכנראה המדאיג ביותר בפרשה הוא דרך טיפול השב"כ בפרלמן, שבסופו של דבר זוכה מאשמה, והציטוט הבא של פרלמן: "חשבתי שככה זה בשב"כ. אמרו לי שיחקרו אותי כמו ערבי, קיללו אותי בערבית, חשבתי שמותר להם לעשות הכל".

אפשר לראות שפרלמן והשב"כ הצליחו להגיע להבנה מסוימת במהלך הפרשה. שניהם חושבים לשב"כ מותר לעשות הכל. פרלמן נעצר והוחזק חודש ימים ע"י השב"כ שעינה אותו בכוונה להוציא הודאה, כאשר בפועל לא היו כל ראיות. לאחר ששוחרר, השב"כ אמר שלמרות שבמהלך החקירה החשדות נגד פרלמן גברו, אין כל ראיות שיכולות להוביל להרשעתו. הבעיה הרצינית היא שהשב"כ מקבל גיבוי כמעט מלא של החברה הישראלית הסמכותנית, שבה לעצורי השב"כ אין את זכות חזקת החפות בפשע הבסיסית, ובהיפוך מוחלט, העצורים הם אשמים עד אשר מוכח אחרת. אני שומע התבטאויות שמבטאות סמכותנות מוחלטת כלפי השב"כ כגון "אם הם עצרו מישהו, בטוח הוא עשה משהו לא בסדר" כל הזמן.

התנהלות מעצרים אלו פסולה מיסודה מבחינה חוקית ומוסרית בלי קשר לחפותם של העצורים. ובינתיים, מספרם של העצורים העוברים מסכת התעללויות דומה ושלילת זכויות בסיסיות – כשבאופן טבעי רובם המוחץ ערבים ישראלים ופלסטינאים (וחפים מפשע) – רק עולה.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s